Tupovanie je nesmierne ľahká a perfektná technika na vytváranie darčekov, pozvánok pre rodinu, priateľku, priateľa. Máte chuť len tak tvoriť, alebo sa pripravujete na narodeniny, meniny, na výročia, na Vianoce, na Valentína a chcete darovať jedinečný, ručne vyrobený darček?
Naučte sa tupovanie rýchlo aj ako začiatočník! Tvorte zázraky behom pár minút! Ukážem vám ako. Čítajte ďalej!
Čo potrebujete k tupovaniu?
Tupovanie je možné s nasledovními náradiami. Zoznam je zoradený podľa náročnosti používania. Začínam s najľahšou.
- Tupovadlá – Odrezky rôznych veľkostí a tvarov zo špongie, ktoré sú pripnuté na drevenú rukoväť. Dajú sa kúpiť v papiernictvách. Tupovadlo je lacné, jednoducho používateľné. Možno práve s tým sa dajú vytvoriť najkrajšie diela.
- Tupovacie valčeky – Sú vhodné na tupovanie väčších plôch.
- Štetce z konských vlasov – keďže stále držia svoj pevný tvar, a sú veľmi silné a husté, na túto techniku vyhovujú. Ale stále si myslím, že tupovadlá sú najvhodnejšie na tento účel.
- Tupovanie hubkou – môžeme používať oba konce kuchynskej hubky, čím vytvárame rôzne štruktúry
- Náradia podľa fantázie – Tupovať môžeme nielen špongiou, ale aj rôznymi predmetmi.
Ako je napríklad lano, gumový papier, všelijaké obálky, pokrčený papier, vrchnáky, textílie, vaty, vlnený kartónový papier. - Aj drôtenou špongiou, ktorá síce po použití zhrdzavie, ale počas procedúry vytvára zaujímavé, nepredvídateľné formy.
Môžme nimi vytvoriť abstraktné maľby, rôzne povrchy a efekty, čím spestríme celkový vzhľad.
Tupovanie v praxi (ako tupovať)
Na začiatok by som radila pohyb stláčania hore-dole, hocijaký iným pohybom sa bohužiaľ dostanete pod šablónu.
Ak sa vám tupovanie cez šablónu zunovalo, prejdite na samotné tupovanie. Tu existuje viacero pohybov, ktoré si môžete osvojiť. Je to práve trenie, krútenie, a stláčanie.
Na začiatku tupovania sú farby ešte výrazné, ale ako náhle sa začne farba i voda vysušovať, celkový vzhľad bude slabší. Práve tieto prechody sa môžeme pri tejto technike naučiť a rôzne variovať.
Na čo sa dá tupovať?
Tupovanie ako samotnú techniku môžeme použiť:
- Na plátna – akrylové farby, tempera (čím je hustejšia farba, tým lepšie. Netreba pridávať veľa vody)
- Výkres – akrylové farby, tempera (čím je hustejšia farba, tým lepšie. Netreba pridávať veľa vody)
- Rôzne povrchy podľa fantázie – drevo, textil, stena, atď.
Keďže tupovanie má dekoratívnu funkciu, vyhovuje na rôzne povrchy. Najlepšie je, že tupovaním aj vtedy dokážete vytvoriť zázraky, ak nemáte prax alebo nadanie k výtvarnému umeniu.
Stačí vám len dobrý vkus a fantázia.
Okrem uvedených, je možné tupovať pomocou zelenín. Buď odrezať, alebo vyrezať, nechať schnúť. Zeleninu potom môžeme rôzne otáčať, vytvárať stále nové vzory. Keďže svojou vlhkosťou má stále inú hustotu, môžeme ním vytvárať i tiene.
Táto maliarska technika je výhodná na zabávanie pre dospelých i pre deti. Je veľmi rôznorodá. S tupovacími valčekmi, a tupovadlami sa ľahšie maľuje ako so štetcami.
Tipy, ako tupovať
Túto techniku môžeme použiť na podklady obrazov, alebo na vytváranie rôznych efektov. Môžeme i použiť viacero tupovacích techník v rámci jedného obrazu.
Hlavné je, aby sme najprv spravili skúšku na kancelárskom papieri. Skúšok môže byť viac, aby sme sa pri závere rozhodli, ktoré sa nám páči najviac.
Keď sme vybrali techniku, postupujeme ďalej. Vyberieme si farbu, a znovu robíme návrhy, kým nedostaneme taký obraz, ktorý sme si v hlave vymysleli.
Tupovanie pre kamarátku
Krabičky, šperkovnice
Ďalšie predmety, s ktorými môžeme prekvapiť rodinu, blízkych, kamarátov sú napríklad ručne maľované drevené krabičky, šperkovnice. Musím sa priznať, ja im neviem odolať 😀
Tričká, šatky, vankúše
Alebo ručne tupované motívy na bavlnených tričkách, taškách, peňaženkách, vankúšoch. Touto technikou môžeme zájsť až do interiérového dizajnu.
Všeličo iné
Na drevo, textil, stenu, papier/plátno treba používať odlišné farby. Ak pôjdete do obchodov s kreatívnymi potrebami, určite vám vedia poradiť, ktoré sa oplatí kúpiť. Ktoré farby sú špecifické na ten materiál.
Na krabiciach býva napísané, ako sa má farba nanášať, do kedy schne, samotný postup, aké iné materiály sa majú ešte dokúpiť.
Tupovanie cez šablónu rýchlo a lacno
Motívy si môžme obkresliť z internetu, alebo si vymyslime vlastný.
Môžu to byť špirály, kvetinky, abstraktné motívy. Najrýchlejší spôsob, ako vieme obkresliť motív cez počítač, je nasledovný: Svetlo monitoru zvýšime na maximum, pridržíme si čistý výkres na monitor, prekreslíme motív, potom vystrihneme motív z výkresu. Týmto je naša šablóna hotová.
Použime mäkkú tuhu na obkreslenie – 6B, aby sme presnejšie vedeli vyrezať motív z výkresu.
Postup
Tupovať cez šablónu môžme robiť tak, že okraje prilepíme žltou lepiacou papierovou páskou na výkres. Stred ktorý sa odlupuje od výkresu pritlačme rukou. Tupujeme postupne.
To znamená, že tupujeme zľava doprava, alebo zhora nadol a pritom postupne posúvame prst, s ktorým pritláčame šablónu na výkres. V ruke, ktorej držíme tupovadlo, držíme zvislo, a vykonávame opakujúci pohyb.
Dôležité je, aby sme nevykrúcali tupovadlo, lebo sa môžme dostať pod šablónu, a pokaziť vzorku. Keď sme dokončili, necháme uschnúť spolu s prilepenou šablónou. Stred sa bude odlupovať, a spolu schnúť s maľbou. Keď sa úplne vyschli obe, opatrne odlepíme okraje.
Použité šablóny nemusíme vyhadzovať. Aj keď budeme tupovať inou farbou, šablónu si ponechajme 🙂 Stačí ju vymeniť vtedy, ak sa nám začne vlniť a trhať od častého maľovania.
Ako naniesť farbu na tupovadlo
Sú dva spôsoby, ako tupovať:
- Keď namáčame tupovací štetec do temperových farieb, a tým vytvárame silné, výrazné odtlačky
- Keď syntetickým štetcom vymiešam farbu, a nanesiem na tupovací štetec. Nemusíme po celej ploche, stačí ak na malom kúsku.
Ak sme si tupovanie zvolili ako podklad, i vtedy musíme namaľovať podklad temperovými farbami, alebo vodovými farbami.
Preto je to dôležité, lebo pri tejto technike sa vytvoria malé vzduchové bublinky, ktoré pri maľovani praskajú, a dostanú nás na úplný spodok, na biele plátno. A keď chceme namaľovať farebný obraz, a budeme tupovať jednu farbu na druhú, tak či tak sa zjaví biela farba plátna.
Čistenie
Čistiť ho vreckovkou alebo textíliou tiež nie je dobrý nápad. Keďže je lepený lepidlom na drevenú rukoväť. Buď sa pretrhne, alebo odlepí. Treba ho umyť pod vodovodom, a jemne rukou vymyť farbu.
Čomu sa vyhnúť
Tupovadlo nie je dobré namáčať do vody, lebo úplne vsiakne.
Možno si to ani nevšimneme, ale keď položíme tupovadlo na maľbu, budeme mať mláku pred sebou. Keď ho chceme namokriť, znovu použijeme syntetický štetec. Po kúskoch ho vlhčíme.
Tupovanie ako výtvarný stýl
Výzor ktorý dosiahneme. sa podobá štýlu impresionizmu a pointilizmu. Stále sa opakujúcemu pohybu, farieb a foriem na plátne.