Maľovanie obrazov, maľba, maľované obrazy

Ako maľovať mandalu

Ako maľovať mandalu čo najpresnejšie v 4 krokoch? Ako nezachádzať cez čiaru, a vynechať kontúry? Prezradíme si malé triky, vďaka ktorým budú naše maľby tip-top. Prichystajme si tieto mandaly spolu a prejdime si postup v 4 krokoch 🙂

Ako maľovať mandalu

Nákupný zoznam nájdete tu: pomôcky na maľovanie mandaly

Ako maľovať mandalu – použitie transferového spreju

Nie je žiadna hanba, ak si ku začiatku zľahčíme prácu použitím transferového spreju. Je to taký sprej, vďaka ktorému dokážeme prekopírovať danú predlohu/obraz na vybraný podklad. Kopírovanie sa dá spraviť aj s kopírovacím papierom (pauzák). Z detstva sa možno pamätáme, že sme prekresľovali kresbičky cez okno. Tieto postupy sú však veľmi zdĺhavé, a náročné. Ak chceme mať presné línie, a časovo rýchlo zvládnuť kopírovanie, najúčinnejší spôsob je použitie transferového spreju.

Pozor!

Prekreslenie predlohy, alebo vlastného vzoru voľnou rukou bude roztrasený. Tým pádom budú vzory mandál nepresné už na začiatku. Rysovanie je veľmi zdĺhavé, aj kvôli tomu, že línie, na ktorých sme toľko pracovali, musíme pred maľovaním jemne vygumovať.
Dobrá rada na začiatok 🙂

Na stránkach bývajú aj také mandaly, ktoré sa nám zdajú na prvý pohľad príliš komplikované s drobnými vzormi. Takéto mandaly sa skôr vymaľúvajú s fixkami, so štetcom by sme sa s tým natrápili. Úľavou je však to, že pri kopírovaní predlohy nemusíme dodržať kopírovanie všetkých línií. Niektoré môžeme vynechať, prerobiť, doplniť vlastnými líniami.

Jedna predloha sa môže viackrát použiť i tak, že daný vzor pri každom kopírovaní meníme. Môžeme to spraviť preto, lebo vyfúknutý transferový sprej na zadnej strane predlohy je viackrát použiteľný. Tým pádom nemusíme použitú predlohu po jednom použití vyhadzovať 🙂 Po druhom, treťom.. pokuse môžeme pomeniť aj farebnosť. Keby sme tieto hotové maľby vyložili vedľa seba, nikto by nepovedal, že sú namaľované z jednej a tej istej mandala predlohy.

4 kroky ako maľovať mandalu – postup

1. Výber predlohy a plátna k maľovaniu mandaly

Cez Google sa dajú nájsť rôzne čierno-biele predlohy mandál, ktoré sa dajú jednoducho stiahnuť z netu. Môžeme použiť aj mandala omaľovánky, v ktorých sú prekrásne mandaly. Ak máme vybranú predlohu/ šablónu, zožeňme si šepsované plátno natiahnuté na ráme, v tej istej miere ako máme našu predlohu.

2. Prekopírovanie mandaly podľa predlohy – Postup ako použiť transferový sprej

 • vytlačenú predlohu mandaly máme pred sebou
 • transferovým sprejom nasprejujeme zadnú stranu papiera. Približne z diaľky 20cm-ov nafúkame sprej na čistý rub papiera
  (celý povrch bude čierny; keďže má dosť silný zápach, túto procedúru vykonajme niekde vonku na čerstvom vzduchu)
 • necháme odstáť 2- 3 minútky. Prstom otestujeme, či je úplne suché.
 • ak sprej zaschne, pretočíme na prednú stranu
 • čisté plátno si priložíme pred seba, chytíme si predlohu (máme ju otočenú stále na líc) a položíme na plátno
 • predlohu si nalepíme žltou papierovou lepiacou páskou v štyroch bodoch na rám, aby sa nám nešmýkala počas predkresľovania.
 • prekreslíme línie mandaly, kontúry na plátno, ktoré sú na predlohe
  (netlačme príliš silno, nechceme aby boli vidieť ťahy). Jednou z výhod, ale i nevýhod transferového spreju je ten, že sa ťahy nedajú vygumovať
 • ak máme prekreslenú celú predlohu, opatrne odlepíme pásky. Predlohu si necháme poruke, lebo odtiene farieb si budeme miešať tak, že si ich porovnáme s originálnym obrazom.
 • najlepšie je použiť také farby, ktoré majú dobré krytie, a to sú práve akrylové farby. Kedže nevieme vygumovať línie transferového spreju. Na pozadie je tiež dobré použiť takú akrylovú farbu, ktorá má hustú maslovú konzistenciu a dobré krytie. Ono je to výhodné preto, lebo stačí natrieť jednu/dve vrstvy a pozadie je hotové.

3. Použitie farieb na maľovanie obrazov podľa predlohy

Najlepšie je začať maľovať s akrylovými farbami. Akrylové farby, majú zväčša hustú maslovú konzistenciu, dobré krytie, žiarivé odtiene, a sú svetlostále.
Ostatné farby, majú menej takýchto dobrých vlastností. Preto je výber akrylových farieb výhodný pre začiatočníkov, i pokročilých.

Aby sme dosiahli jedinečný efekt, môžeme použiť metalické akrylové farby, neónové akrylové farby, svietiace akrylové farby vrámci jedného obrazu. Na vytvorenie kontrastu je dobré použiť umton temperové farby, keďže majú krásny silný pigment, Stačí ich pretrieť raz (jednu vrstvu), lebo majú dobré krytie.

Ak použijem rôzne akrylové farby, medzi ktorými budú dominovať žiarivé farby so silným pigmentom, môžem si byť istá, že namaľujem taký obraz, na ktorý sa dobre pozerá 🙂

Viac o týchto farbách sa dočítate tu: Maľovanie obrazov akrylovými farbami

Všeobecne o farbách: Farby na maľovanie obrazov

4. Záverečné práce s mandalou – Lakovanie obrazu

Lakovanie obrazu nie je povinným procesom maľovania obrazov. Ale ak sa rozhodneme pre lakovanie, naše maľby budú svetlostále s dlhu trvácnosťou, budú mať väčší lesk. Lak sa dá dokúpiť v spreji, alebo ako tekutina, ktorá sa ručne nanesie štetcom na povrch plátna.

Bonus mandala inšpirácia

Ak sa chcete inšpirovať mandalami a o kombinácií farieb, alebo namiesto maľovania by ste chceli kúpiť originálnu harmonizovanú feng shui mandalu, tak mrknite na tieto eshopy: www.mojamandala.sk, www.lamandala.sk