Maľovanie obrazov, maľba, maľované obrazy

Čo je šepsované plátno

Čo je šepsované plátno a čo je šeps? Načo nám je, a na čo slúži? Tu sa dočítate aké rôzne plátna existujú, a prečo je potrebné natrieť plátno šepsom 🙂 Tak čítaj ďalej, a dozvieš sa prečo.

Ja si kupujem šepsované plátna. Ak si kúpite našepsované plátna, do maľovania sa môžete hneď pustiť, bez toho aby ste sa pripravovali na predprípravu. Je to omnoho jednoduchšie. Vy sa rozhodnite sami, akú možnosť si zvolíte.

Môj skromný osobný názor je, že samotný postup šepsovania je zdĺhavý. Sušenie vrstiev zaberie veľa času.

Čo je šepsované plátno

Čo je šepsované plátno – Šeps čo je to?

Šeps je prvý náter, ktorý sa nanáša na plátno ešte pred samotným maľovaním.

S náterom upchajú diery, ktoré sa vytvoria medzi osnovou a útkom. S natretím zjemnia povrch tkania, a vyrovnajú nedokonalosti. Tým pádom sa nám naň bude ľahšie maľovať.

Šepsované plána vyrábajú na maľovanie:

  • temperovými farbami
  • akrylovými farbami
  • olejovými farbami

Šeps význam

Význam je ten, že ak je plátno pretreté šepsom viackrát, zaručí nám ľahšie maľovanie. Rozdiel medzi obyčajným a šepsovaným plátnom je viditeľný.

Šepsované plátno je celistvejšie. Lacnejšie plátna majú chlpatý povrch. Sú riedko utkané, poprípade krivo vypnuté/ nalepené. Ak má plátno takéto vlastnosti, bude ich mať aj po dokončení maľby.

Ako na šepsovanie

Šepsované plátno si vieme vyhotoviť aj sami doma. Potrebujeme si k tomu zakúpiť šeps (akrylový/olejový) a nešepsované plátno. Ale ak chceme ušetriť čas, našepsované plátna si vieme zakúpiť rovno v papiernictve.

Ak si teda vyberiete možnosť prípravy šepsovaného plátna doma, samotný šeps si viete zakúpiť na internete.

Šeps je vodou riediteľný. Nemal by sa sušiť v chladnej miestnosti. Nanáša sa veľkým plochým štetcom rovnomerne, vo viacerých vrstvách.

Pred natretím ďalšej vrstvy sa tá predošlá vrstva musí úplne vysušiť. Po poslednej nanesenej vrstve necháme schnúť minimálne jeden deň. Našepsované plátna, ktoré sme si pripravili doma, nemusíme ihneď použiť, stačí aj o mesiace neskôr.

Čo je šepsované plátno

Aké šepsované plátna dostať?

Tieto plátna sa môžu kúpiť v metráži, natiahnuté a vypnuté na ráme, alebo prilepené na lepenke.

Ak chceme nakúpiť ešte kvalitnejšie plátna, môžeme nakúpiť EKO šepsované plátna. Podľa mojej skúsenosti šepsované eko plátna sú hustejšie utkané, veľmi kvalitne našepsované vo viacerých vrstvách a silno vypnuté. Od obyčajných šepsovaných plátien sa na výzor líšia tým, že zadná časť plátna je hnedá.

Ako si overiť kvalitu šepsovaného plátna?

  1. Zoberieme si ho do ruky, otočíme na rub, pozrieme sa cezeň oproti slnku.
  2. Keď vidíme že je náter hustý, pravidelný a tkanie útku a osnovy je rovno vypnutý, môžeme si byť istý, že sme nakúpili správne šepsované plátno.

Chráňte sa pred chybami! Tým, že nakúpite obyčajné lacné plátno, ktoré je šikmo vypnuté a nenašepsované, nedocielite nič. Môžete naň maľovať, vytvoriť viacero vrstiev, na záver zalakovať.

Kvalita plátna a kvalita vypnutia je okom viditeľná aj po ukončení maľovania. Základ maľovania je výber správneho plátna.

Ako namaľovať obraz podľa predlohy? Kliknite sem:

Maľovanie obrazov podľa predlohy