Maľovanie obrazov, maľba, maľované obrazy

Pomôcky na maľovanie mandaly

Ktoré pomôcky na maľovanie mandaly budeme potrebovať? Nákupný zoznam na dosah 🙂 Uchop ho a žeň sa do maľovania!

Pomôcky na maľovanie mandaly

Nákupný zoznam pomôcok na maľovanie mandaly

 1. šepsované plátno, natiahnuté na ráme ľubovoľnej miery (viac o šepse tu: čo je šepsované plátno)
 2. základné farby primárne (biela, žltá, červená, modrá, čierna), z ktorých sa budú vymiešavať ďalšie farby        (keď už šepsované plátno, najlepšie sú na ne akrylové farby)
 3. ceruzka– HB- tvrdá ostrúhaná tuha
 4. biela tvrdá guma
 5. transferový sprej (kopírovací sprej, vďaka ktorému vieme prekopírovať vybranú predlohu na náš podklad)
 6. lepiaca páska (žltá papierová lepiaca páska na uchytenie predlohy počas kopírovania/prekresľovania)
 7. predloha ľubovoľnej mandaly, ktorá je vytlačená čierno- bielo na kancelársky papier (len aby bola v tej istej miere, ako je naše plátno)
 8. výkres ľubovoľnej miery (v tom prípade, ak si chceme zarámovať obraz, a uprednostníme výkres namiesto plátna; na výkres sa hodia i vodové farby)
 9. syntetický štetec– jeden väčší plochý štetec na maľovanie podkladu/ pozadia; jeden menší okrúhly štetec na kontúry/ menšie plochy
 10. 2 kocečky kuchynskej utierky (2x poskladané- na sušenie štetcov)
 11. umelohmotný obrus ako podložka
 12. nádobky na vodu (jedna na vodu, ostatné na farbu)
 13. lesklý akrylový lak– nie je povinný, ale keď chceme dodať svojej maľbe väčší lesk a zabezpečiť trvácnosť, oplatí sa zalakovať

Iné pomôcky na maľovanie mandaly

Pre zaujímavý efekt môžeme použiť namiesto štetcov i iné náradia.

Pearl pen na bodkovanie maľovanej mandaly

Je to perlové pero vo vytláčajúcej tube. S týmto náradím nemaľujeme, ale kolmo bodkujeme. Chytíme ju do ruky, a hneď vytláčame z tuby. S Pearl pen dokážeme vytvoriť presnejšie bodky ako so štetcom. Keďže je hmota hustá a pevná, zachytí sa na povrchu, vytvorí drdol, a tak uschne. Používa sa na rôzne povrchy ako je napríklad porcelán, sklo, drevo či textil.

Bodkovacie perá

Tieto bodkovacie perá s kovovým okrúhlym zakončením sú známe i v kozmetike pod názvom „zdobiace perá“. Jedná sa o ten istý produkt 🙂 S bodkovacími perami rôznej veľkosti tiež bodkujeme kolmo. Od pearl pen sa odlišujú tým, že bodky nevytvárajú 3D efekt, zostanú ploché.

Tupovadlá

Sú to náradia určené pre vytvorenie rôznych efektov a povrchov. Tupujeme/ pečiatkujeme nimi, čo znamená, že ich taktiež držíme kolmo. Zakončenie tupovadiel je prevažne z hubky, textilu, penového papiera. Patrí medzi kreatívne potreby, čím sa dajú krásne vyplniť časti mandaly.