Maľovanie obrazov, maľba, maľované obrazy

Ako čistiť štetce od farby

Ako čistiť štetce od farby po ich použití? Ako správne postupovať pri ich čistení, aby sme nemali rozštiepené, nepoužiteľné štetce, ktoré môžeme jedine vyhodiť? Povieme si, ako čistiť rôzne druhy štetcov od vodových, temperových či olejových farieb. Dbajme na svoje štetce, aby nám vydržali roky rokúce 🙂

Ako čistiť štetce od farby

Ako čistiť štetce – od vodových farieb

Stačí pod kohútikom umyť vlažnou vodou. Čistiť treba dovtedy, kým nezmizne všetok farby zo štetín. Čistenie a sušenie robíme pomalšie a precízne, aby sme ráznym pohybom náhodou nedoničili štetiny. Po umytí štetiny rozložíme do pôvodného tvaru a necháme ich tak usušiť.

Na vodové farby používame prevažne syntetické štetce, alebo štetce s jemných vlasov, to sú napríklad štetce z veveričieho chvostu. Tieto štetiny majú tendenciu dobre vsiaknuť vodu, i farbu. Keďže podaktoré vodové farby (anilinky; akvarel) majú silný pigment, syntetické štetce prevezmú pigment na štetiny.

Aj po čistení syntetických štetcov a ich vysušení zostanú štetiny sfarbené, ale to ešte neznamená, že sú doničené. Majú tú istú dobrú kvalitu, len trošku sfarbené štetiny.

Štetce z veveričieho vlasu (jemný vlas) a syntetické štetce sú si veľmi podobné. Treba ich aj rovnako čistiť po maľovaní s vodovými farbami.

Ako čistiť štetce – od akrylovách farieb/ temperových farieb

Syntetické štetce umyme pod vlažnou vodou, pridajme hocijaké mydlo a odstráňme farbu. Masírujme mydlo medzi štetiny, a umývajme dovtedy, kým nie sú úplne čisté.

Štetce z konských vlasov, štetce z prasacích chlpov, špachtľe a tupovadlá z hubky stačí umyť pod teplou vodou.

Štetce môžeme čistiť i s alkoholickým roztokom („Brush cleaner“). Dá sa kúpiť cez internet. Ale ak chceme dôkladne vymyť farbu zo štetcov, skúsme ju umyť vodou a mydlom.

Čo zásadne nerobiť!

Nenechať uschnúť akrylové farby na štetinách. Potom budú štetce úplne doničené, stratia svoj tvar, už s nimi nebudeme vedieť maľovať.

Ako čistiť štetce – od olejových farieb

Olejové farby a ich použitie sa absolútne líši od vodových, či temperových farieb. Keďže farby nie sú riediteľné vodou, nie sú ani čistiteľné vodou. Na odstránenie farby zo štetín si musíme zaobstarať výrobok naň vhodný. Potrebujeme tzv. terpentín. Terpentín je tekutina, ktorá je náhradou vody. Slúži ako rozpúšťadlo farby, a ako čistič.

Postup ako čistiť štetce od farby

Jedno majú všetky druhy štetcov spoločné – treba sa o ne starať aj po maľovaní obrazov.

  1. po maľovaní umyjeme štetce vlažnou vodou
  2. mydlom vymyjeme zbytky farby zo štetín
  3. veľmi jemne, kolísavým pohybom do boku ich usušíme na kuchynskej utierke
  4. poupravujeme štetiny do pôvodného tvaru štetca a necháme usušiť na kuchynskej utierke
  5. po usušení skladujeme v nádobke so štetinami nahor

Čistenie štetcov počas maľovania

Ak chceme použiť inú farbu počas maľovania automaticky namáčame štetec do vody. Ale pozor! Drsné, rýchle pohyby vynechajme, tým by sa konce štetín štetcov rozštiepili, a veľmi rýchlo sa doničili. Robme kolísavé pohyby do boku, a taký istý pohyb vykonávajme i pri sušení štetcov. Keby sme vymývali a sušili štetce kolmo a s rýchlymi pohybmi, štetiny by sa dolámali.

Ako čistiť tupovadlá od farby

Pri tupovadlách postupujeme inak, ako pri štetcoch.

  1. zostrihanú hubku; kadejaké látku, ktorá je pripnutá na drevenú rukoväť umyjeme teplou vodou
  2. dovtedy ju madžgáme, kým z nej nevyžmýkame všetok farby. Dávajme pozor, aby sme nenatrhli hubku, alebo ju neodstránili z rukoväte. Je len jemne prilepená.
  3. mydla sa ani nedotknime. Hubky umývajme len s teplou vodou
  4. ak je tupovadlo čisté (myslím čisté od farby, lebo tupovadlá po maľovaní obrazov stmavnú), dvoma prstami  jemne vytlačíme vodu
  5. zoberieme približne päť kocečiek kuchynskej utierky, ktoré naukladáme na seba. Umyté tupovadlo, ktoré je ešte stále mokré po vyžmýkaní, chytíme do ruky.
  6. ideme s ňou rovnako tupovať, ako pri maľovaní. Dovtedy tupujeme, kým sa nám nezdá byť suchá
  7. odtrhneme si ďalšiu kocku z kuchynskej utierky, pokladáme naň umyté a usušené tupovadlá. Necháme približne hodinu odstáť.
  8. keď uschli, skladujeme v nádobke ležato. Nemusíme sa báť, hlava tupovadiel sa nezdeformuje skladovaním.