Maľovanie obrazov, maľba, maľované obrazy

Ako pripraviť plátno na maľovanie

Ako pripraviť plátno na maľovanie úplne od začiatku? Povieme si:

  1. Ako si pripraviť doma podkladový náter a ako napnúť plátno na rám?
  2. Čo robiť, aby boli naše plátna pevne vypnuté?
  3. Postupy, podľa ktorých sa môžeš riadiť.

Ak si chceš doma pripraviť plátno na maľovanie od úplných začiatkov, si na správnom mieste 🙂

Najprv si spolu poskladáme rám na plátno, tzv. blind rám; kúpime si plátno v metráži; napneme ho na rám; priklincujeme; našepsujeme (natrieme podkladovým náterom); a môžeme sa pustiť do maľovania 🙂

Ako pripraviť plátno na maľovanie

Súčiastky na predprípravu plátna na maľovanie

Blind rám

Blind rámom sa nazýva rám, na ktorom máme vypnuté plátno. Pozostáva zo štyroch častí, ktoré ručne zasunieme do seba. Pri kvalitnejších plátien sa používajú hrubšie blind rámy, čím bude plátno dokonale vypnuté.

Napínacie kliny

Malé drevené kúsky, vytvorené na zastrčenie do blind rámu. Bývajú pribalené k baleniu plátna, ale dajú sa i zvlášť kúpiť. Slúžia na to, aby bola maľba ešte viac vypnutá. Po rokoch vypnuté plátno poľaví, aj kvôli farbe, aj kvôli váhe. Treba potom blind rám vypnúť napínacími klinmi, aby bolo pevnejšie.

Pozor! Ak ale použije príliš veľa napínacích klinok, farba môže popraskať na povrchu maľby.

Ako pripraviť plátno na maľovanie – doma

Šeps ako podklad

Šeps je najúčinnejším podkladovým náterom, s akým sa len môžeme stretnúť. Jeho úlohou je vyplniť medzery medzi tkaninou, spevniť plátno aby bolo celistvejšie. Náter vytvára plus vrstvu medzi plátnom a farbou. Tým nedopustí, aby farba premočila plátno. Pri natieraní šepsu treba použiť približne 4 vrstvy. Náter zjemní povrch tkania, a vyrovná nedokonalosti. Keď šeps natierame doma, niekedy sa nám môže stať, že povrch šepsu zostane hrudkový. Vtedy treba chytiť šmirgel a zjemniť hrudky, aby sme mali jemný povrch pripravený na maľovanie.

Akrylový šeps

Takisto ako farby, aj šeps keďže je akrylový, zasychá rýchlo (typická vlastnosť akrylu). Treba naniesť približne 4 vrstvy šepsu, aby bolo plátno pripravené na maľbu. Po každom natieraní treba nechať uschnúť vrstvu približne jednu hodinu.

Používa sa aj pri maľbe s olejovými farbami. Existuje aj olejový šeps, ale ten sa suší niekoľko mesiacov. Ak si chceme ušporiť čas, kúpme si radšej akrylový šeps. Na akrylový šeps môžeme maľovať temperovými, akrylovými a olejovými farbami.

Viac o šepse a jeho použití sa dozvieš tu: Čo je šepsované plátno

Latexový šeps

Ak nemáme doma šeps, postačí aj latex, ktorý sa osvedčil aj ako podkladový náter na drevo. Musí sa natrieť z oboch strán plátna. Je to univerzálna ekologická farba, s dobrým krytím. Nanáša sa v 2-3 vrstvách. Po každej vrstve treba počkať približne 4 hodiny, kým vrstva úplne vyschne. Riedi sa vodou. Nanášajme ju širším plochým štetcom, alebo valčekom. Podklad treba natrieť pravidelnými zvislými a vodorovnými ťahmi. Potom dôkladne vymyť štetec/valček s vodou a mydlom.

Biela akrylová farba

Ak sa nám zdá, že náš náter nie je dostatočne hustý a pevný, ale už sme plátno natreli viacerými vrstvami, použime bielu akrylovú farbu. Natierajme ju rovnako ako podkladový náter (širokým plochým štetcom, pravidelnými vodorovnými a zvislými ťahmi). Akrylová farba ešte viac spevní naše plátno, na ktoré sa bude pohodlne maľovať.

Postup ako pripraviť plátno na maľovanie – poskladať rám a vypnúť plátno na rám

Pri tejto manipulácií je dobré si ešte niekoho zavolať 🙂 aby bolo plátno pevne a rovne vypnuté, bez malých vlniek.

  1. všetky 4 časti blind rámu vsunieme do seba
  2. príložníkom odmeriame všetky hrany, či sú pravouhlé
  3. položíme poskladaný rám na plátno (ktoré má väčšie rozmery)
  4. čalúnnickou sponkovačkou pripevníme zahnuté okraje plátna (najprv stred, potom rovnomerne po stranách)
  5. použime napínacie kliešte, aby bolo plátno pevnejšie vypnuté
  6. roh plátna treba poskladať, prehnúť a sponkovať
  7. napínacie klíny jemne zatĺkať kladivom (môžeme to spraviť na začiatku, ale i po tom, čo je maľba hotová)

Kontrola domáceho náteru

Ak je plátno kvalitne natreté podkladovým náterom, vieme to zistiť tak, že plátno otočíme na rub proti slnku, a pozorujeme, či sú diery medzi tkaninou pekne upchané šepsom.

Najjednoduchšie riešenie – zakúpené šepsované plátno

Ak si ale chceme ušetriť čas predprípravou, môžeme si nakúpiť dopredu našepsované plátno, už natiahnuté na ráme. Tieto kvalitnejšie plátna sú husto tkané a pevne vypnuté na ráme. Po novom vyrábajú aj tzv. EKO plátna, ktoré sú najkvalitnejšie zo všetkých. Majú i hrubšie kolíky, vďaka ktorému je plátno ešte pevnejšie. V ponuke majú i okrúhle plátna; plátna na lepenke, ktoré sú tak tenké, že sa dajú ešte zarámovať; a čierne plátna, na ktoré sa môže ihneď maľovať.

Pozor! Ak chceme zakúpiť lacnejšie plátna, musíme počítajme s tým, že budú mať horšiu kvalitu. Povrch plátna býva chlpatý. Plátno je riedko utkané, poprípade krivo vypnuté/ nalepené. Ak má plátno takéto vlastnosti, bude ich mať aj po dokončení maľby.