Štetce na maľovanie obrazov k rôznym tehnikám rýchlo a jednoducho. Kde sa oplatí kúpiť? Ktoré štetce sa hodia ku ktorým farbám? Aké štetce používať na maľovanie obrazov s rôznymi technikami? Čítajte ďalej a všetko sa dozviete.
E-shopy na štetce na maľovanie obrazov
- Maliarskeplatno.sk
- protex.sk
- maliarske-platno.sk
- nomiland.sk
Štetce na maľovanie obrazov a farby
Tu je zopár tipov, aké štetce sa hodia ku ktorým farbám a ku ktorým technikám. Nižšie nájdete aj popis jednotlivých štetcov.
Štetce na maľovanie pre temperové farby
- Okrúhle i ploché štetce
- Štetce z prasacieho vlasu– tieto typy štetcov na maľovanie vyhovujú pre začiatočníkov.
- Syntetické štetce – pre pokročilých (krajinomaľby, portréty, abstraktné maľby)
- Krátkostrihaný štetec z konského vlasu (zátišie, príroda, portréty) – ľahko sa na ne nalepí farba, tým pádom sa i dlho udržia. Štetiny sú husté, tvrdé, a hrubé.
- Gumené štetce (abstraktné maľby, maľovanie podkladov– výkresy/plátna)
- Vejárové štetce (abstraktné maľby, maľovanie detailov- vlasy, príroda, voda)
- Tupovadlá (abstrakté maľby, podklady, obloha)
- Vejárové štetce z konského vlasu (abstraktné maľby)
- Syntetické vejárové štetce (abstrakné maľby, príroda, detaily)
- Dekoračné „hobby“ štetce syntetické (príroda, rastliny, kvety)
- Mikro tenké syntetické štetce (detaily, kontúry)
Štetce na maľovanie obrazov pre akrylové farby
- Okrúhle i ploché štetce z prasacieho vlasu – lacné
- Syntetické štetce – okrúhle na maľovanie rôznych tvarov, ploché- na zarovnanie okrajov či na maľovanie rovných línií. V ponuke mávajú rôzne veľkosti
- Gumené štetce – niektoré majú zrezaný tvar, niektoré idú do špicu. Maľujeme nimi ťahavým pohybom. Vieme nimi dosiahnuť abstraktný výzor.
- Tupovadlá – na podklady, vieme nimi dosiahnuť hmlisté prostredie – hmla, para, pole plné kvetín
- Dekoračné „hobby“ štetce syntetické – na maľovanie kvetín, alebo abstraktných tvarov
Štetce na „Umtonky“ (prémiové temperové farby)
- Okrúhle i ploché syntetické štetce – obidva sú vynikajúce na maľovanie.
- Kombinácia syntetických štetcov, a umtoniek je tá najpohodlnejšia. Umtonky sa ľahšie vymiešavajú, ako napríklad obyčajné temperové farby. Farby na seba ľahšie reagujú.
Aj zaschnuté farby sa dajú znova použiť. Paleta odtieňov umtoniek je rôznorodjšia ako u akrylových farieb. - Mikro tenké syntetické štetce – na detaily, na kontúry, na záverečné upravovania
Štetce na maľovanie obrazov – na anilinky
Okrúhle štetce z veveričieho chvostu – maľovanie zvierat
Syntetické vejárové štetce okrúhleho tvaru – príroda
Anilinky majú silný pigment, preto k nim rada primiešavam temperové farby, alebo umtonky, aby som výraznosť farieb znížila.
Anilinky obľubujem používať v kombinovanej technike. Možeme nimi maľovať i tak, že do temperiek nakvapkáme zopár kvapiek z aniliniek.
Štetce pre akvarelové farby na maľovanie obrazov
- Okrúhle štetce – z veveričieho chvostu. Osvojenie tejto techniky si vyžaduje čas. Je to hra nanášania vrstiev, zobrazenie tieňov a svetla.
Sú isté finty, ktoré si treba osvojiť. Pri maľovaní akvarelovými farbami nesmieme spraviť chybu. Pri tejto technike sa chyby nedajú upraviť. - Štetec „Aqua flo“ – tieto štetce majú zväčša syntetické štetiny.
Od obyčajných štetcov sa líšia tým, že ich držadlo slúži aj ako nádoba na vodu. Dá sa odmontovať od hlavy štetca. Úchytku pevne držíme, a držadlo začneme krútiť, až kým ho úplne nedáme dolu. Nádobku naplníme studenou vodou. Vodu z držidla treba jemne vyprsknúť aby sme z nádoby dostali von vodu.
Tento typ štetca sa radšej používa na vodové farby, a tým myslím anilinky, akvarelové farby, vodové farby, na ne vyhovuje najviac.
Štetce na vodové farby
- Okrúhle štetce – z veveričieho chvostu – podobajú sa syntetickým štetcom, keďže sa nimi veľmi dobre maľuje. Štetiny sú veľmi jemné a mäkké. Vlasy sa prispôsobia určitým tvarom. Ruka riadi maľovanie, a nie štetec. Tým myslím, že napríklad pri štetcov z konských vlasov sa nám môže stať, že sa od seba odlupujú počas maľovania, tým pádom nevieme dosiahnuť maximálny vzhľad.
- Štetec „Aqua flo“ – vodové farby, ktoré používajú začiatočníci, si vyžaduje veľa vody. Preto i tento typ štetca vyhovuje na zrealizovanie maľovaných obrazov.
Presný popis štetcov na maľovanie obrazov
Gumené štetce – na temperové farby, akrylové farby
Keďže nedokážu vsiaknuť vodu, nevydržia dlho ani maľovať. Vieme nimi vytvoriť malé krúžiace pohyby, alebo krátke, rovné i krivé línie.
Keďže sa konce pri maľovaní pohybujú a nedržia svoj pevný tvar, je možné že pri ukončení jedného pohybu zakončia tvar línie úplne inak, ako sme si to predstavovali.
Voda sa na nich udrží v malých bodkách. Štuktúru ktorú vedia vytvoriť, má výzor ťahaný, bodkovaný, fľakatý. Preto si vyžaduje čas na precvičovania. Aby sme my rozhodli o výzore, a nie štetec.
Sú vynikajúce na vytváranie abstraktných malieb maľovaných temperovými farbami. Vieme nimi vytvoriť rôzne štruktúry.
Všetky typy týchto gumených štetcov na maľovanie obrazov maľujú podobne. Keďže nedokážu vsiaknuť vodu, maľujeme nimi ťahaným spôsobom, v ktorom niekedy zanechávame fľakaté bodkované ťahy.
https://www.nomiland.sk/gumene-stetce-na-malovanie-a-modelovanie/
Štetec aqua flo – na vodové farby, akvarelové farby, anilinky
Patrí medzi nové vynálezy. Zľahčí nám prácu pri maľovaní, keďže má nádrž na vodu. Ľahko sa dá odskrutkovať.
Napustíme si doň studenú vodu, necháme v ňom asi tak cm vzduchu, zaskrutkujeme.
Pointa, ktorú pri tejto technike používame, je vytláčanie vody z nádrže. Musíme sa naučiť vhodné množstvo vody, ktoré vytlačíme. Niekedy má sklon k prskaniu.
https://www.maliarskeplatno.sk/umelecke-potreby-stetec-na-vodu-kreul-so-zasobnikom-4-ml
Vejárovité štetce
Syntetické vejárovité štetce – na anilinky, temperové farby
Ako náhle namočíme vejárovitý syntetický štetec do vody, rozlepia sa nám štetiny na malé skupinky. Syntetické štetce dlhšie držia v sebe vodu, ako štetce z konských vlasov.
Vieme vykonať dlhšie ťahy, bez zastavenia. Pohyb, ktorý si pri ňom musíme osvojiť, je práve ten, že ruku musíme držať stále, zvislo. Aj pri maľovaní vĺn, i čiar.
Keby sme rukou hýbali do smeru, ktorý chceme namaľovať, štetiny by sa zlomili, a natrhli by ťah. Farba by vyprskla, a mali by sme po vzorke. Tak teda dajme pozor na to, aby sme maľovali len koncami štetín, a naša záverečná maľba bude dokonalá.
https://www.maliarskeplatno.sk/umelecke-potreby-stetec-vejar-c-4-daler-rowney-kratka-rucka
https://www.maliarskeplatno.sk/umelecke-potreby-stetec-royal-aqualon-fan-wisp-2855-rozne-velkosti
Vejárovité štetce z konského vlasu – na vodové farby, temperové farby
Úplne inak vsiaknu vodu, ako syntetické vejárovité štetce. Keďže sú štetiny drsného hmatu, sú husté, a hrubšie, ťažko vsiaknu vodu. Štetiny sa neodpoja od seba tak viditeľne ako pri syntetických štetcoch. Voda sa udrží len na koncoch štetín, a štetiny sa nenalepia na seba pravidelne.
Tým pádom ťahy štetca nebudú tenké, skôr hrubé, nepravidelné. Pohyb, ktorý vieme týmto štetcom na maľovanie vytvoriť, je krátky, ťahavý.
Vymaľovávať nimi nedokážeme, ale pri dosiahnutí nejakej štruktúry sú vynikajúce.
https://www.maliarskeplatno.sk/umelecke-potreby-stetec-vejar-restaurohouse-151-rozne-velkosti
Dekoračné štetce – temperové farby, akrylové farby
Plochý „hobby“ štetec. Štetiny sú väčšinou vyrobené zo zmesi syntetických vlákien. Môžeme naň nanášať farby všetkých druhov. Vieme nimi namaľovať zložité tvary kvetín a rastlín.
Kým by sme jednoduchým štetcom maľovali jeden ťah po druhom, aby sme nakreslili lupienky, pri dekoračnom plochom štetci vieme dosiahnuť ten istý výzor jediným ťahom.
V predajniach mávajú rôzne veľkosti, a viaceré typy zarezávaných hláv. Spôsobov je nekonečno.
https://www.maliarskeplatno.sk/stetec-roubloff-hobby-21rb-plochy-rozne-velkosti
Mikro tenké syntetické štetce- akrylové farby, umtonky
Ja ich oddeľujem od používania štetcov normálnych veľkostí, keďže nimi maľujeme iným spôsobom. Sú vynikajúce na maľovanie kontúr, a detailov.
Keď vymiešavame farbu, musí obsahovať viac vody, ako farby. V nádobke si môžme vymiešať farby, kde pridávame vodu, aby sme dosiahli tú správnu hustotu, a nemuseli neustále namáčať štetec do vody.
Keď zdvihneme štetec z farby, nesmie obsahovať malé hrudky farby. Dovtedy miešajme farbu, kým nebude bezchybná, a nebude obsahovať bublinky vzduchu.
Týmto spôsobom sa vyhneme nečakaným čmuhám na plátne. Keďže tieto sú záverečné ťahy na našej maľbe, pri veľkom koncentrovaní sa nám začnú potiť dlane.
Radím, aby ste si pod ne dávali jednoduchú vreckovku, alebo kancelársky papier.
https://www.maliarskeplatno.sk/stetec-da-vinci-micro-maestro-100-rozne-velkosti
Tupovadlá – na temperové farby, akrylové farby
Na začiatok skúste pohyb stláčania hore-dole, hocijakým iným pohybom dostaneme iný efekt.
pohyb, ktorý pri tejto technike vieme zrealizovať je trenie, krútenie, a stláčanie.
Na začiatku tupovania sú farby ešte výrazné, ale ako náhle sa začne farba i voda vysušovať, celkový vzhľad bude slabší. Práve tieto prechody sa môžeme pri tejto technike naučiť a rôzne variovať.
https://www.maliarskeplatno.sk/umelecke-potreby-tupovacie-penove-stetce-10-dielna-sada
Keď sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si: Tupovanie